Физические лица

icon Dreptul la aplicarea scutirii pentru persoane întreținute de către ambii soți

Se limitează dreptul la aplicarea scutirii pentru persoană întreținută doar la unul dintre soți sau de aceasta pot beneficia ambii soți?   Potrivit art.35 alin.(1) din Codul fiscal, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire în sumă de 9000 de lei anual pentru fiecare persoană întreţinută, cu excepţia persoanelor cu dizabilităţi în urma unei afecţiuni congenitale sau din copilărie, persoanelor cu dizabilităţi severe şi accentuate, pentru care scutirea constituie 19800 de lei anual.   ...

author icon

Игорь Лазарь

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

2574 просмотры

Дата публикации:

18 Апрель /2023 07:58

Catalogul tematic

Освобождение на иждивенца

Ключевые слова

persoane fizice | scutirea pentru persoana întreținută | persoane intretinute

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon