Persoane fizice

icon Scutirea personală în cazul persoanei fizice cetățean străin aflat în RM pe parcursul a 7 luni

Va fi în drept persoana fizică X cetățean străin, care se află pe teritoriul Republicii Moldova pe parcursul a 7 luni în decursul unui an fiscal​, să utilizeze scutirea personală în cazul în care obține venit pe teritoriul RM?   Potrivit art.33 din Codul fiscal, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) care are un venit anual impozabil mai mic de 360 mii lei, cu excepţia veniturilor prevăzute la art.901, are dreptul la o scutire personală în sumă de 27000 lei pe an.   Noțiunea de rezident este def...

Ana Covalciuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1193 vizualizări

Data publicării:

21 Septembrie /2023 08:01

Catalogul tematic

Scutiri personale | Nerezident

Etichete:

nerezidenti | scutire personala

2 comentarii

Vasile Foltea

21 Septembrie /2023 18:11

O mica precizare - persoana fizica cetatean strain va fi calificat drept persoana rezidenta în scopuri fiscale cu dreptul de a beneficia de scutire personala in cazul in care aceasta se afla pe teritoriul RM pe o perioada mai mare de 183 zile PE PARCURSUL ANULUI FISCAL. Intrebarea induce in eroare deoarece nu este specificat faptul daca persoana se afla in RM pe parcursul a 7 luni IN DECURSUL UNUI AN FISCAL. Deci in cazul in care aceasta persoana s-a aflat in RM 3 luni intr-un an fiscal si 4 in altul, aceasta nu se califica drept persoana rezidenta si respectiv nu are dreptul de a beneficia de scutirea personala.

Marina Caldare

25 Septembrie /2023 15:32

icon

Vasile Foltea

mulțumim! am precizat acest aspect!

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon