Întrebări și răspunsuri

icon Urmează entitatea să rețină la sursa de plată impozitul pe venit din plățile efectuate persoanei juridice nerezidente pentru serviciile de pază de corp prestate pe teritoriul statului străin?

În conformitate cu art. 71 din CF venituri ale nerezidenţilor obţinute din Republica Moldova, indiferent dacă sunt primite în RM sau în străinătate, se consideră veniturile din prestarea de servicii de management sau de consultanţă din orice domeniu, dacă aceste venituri sunt obţinute de la un rezident sau dacă veniturile respective sunt cheltuieli ale unei reprezentanţe permanente în Moldova, indiferent de locul prestării acestora.   În același timp, potrivit art.71 alin.(1) lit.b1) din CF, venituri ale nereziden...

author icon

Jana Griciuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1068 vizualizări

Data publicării:

12 Octombrie /2023 08:30

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

nerezident | persoana juridica | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon