Studii de caz

icon Utilizarea scutirii pentru persoanele întreținute concomitent de către ambii părinți, în cazul în care unul este cetățean străin

Poate fi utilizată scutirea pentru persoanele întreținute concomitent de către ambii părinți, în cazul în care unul din părinți este cetățean străin, însă întrunește cel puțin una din condițiile stabilite la art. 5 pct. 5  din Codul fiscal, fiind calificat drept rezident al Republicii Moldova în scopuri fiscale?     Potrivit art. 5 pct. 5 din Codul fiscal, rezident al RM este: a) orice persoană fizică care corespunde uneia din cerinţele de mai jos: i) are domiciliu permanent în RM, inc...

author icon

Irina Carcea

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1185 vizualizări

Data publicării:

05 Iulie /2023 08:00

Domeniu:

Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

persoana întreţinută | scutire personala

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon