Întrebări și răspunsuri

icon ECC utilizat de către comerciant la încasarea mijloacelor bănești în numerar trebuie să fie dotat cu indicator de vizualizare pentru client?

 Reglementarea aspectelor cu privire la obligativitatea aplicării echipamentelor de casă și de control la efectuarea decontărilor se regăsește atât în Codul fiscal la art. 8 alin. (2) lit. c), cât și în Regulamentul cu privire la exploatarea echipamentelor de casă şi de control pentru efectuarea decontărilor în numerar şi/sau prin alt instrument de plată aprobat prin HG nr. 141 din 27 februarie 2019, a căror prevederi se răsfrâng asupra operațiunilor economice cu plătitorii care au loc pe teritoriul Repu...

author icon

Doinița Colosov

author icon

Irina Reahovscaia

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1079 vizualizări

Data publicării:

26 Martie /2024 08:04

Catalogul tematic

Noutăți fiscale

Etichete:

ECC | operatiuni bancare | conturi de decontare | Cod fiscal | mijloace banesti

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon