Studii de caz

icon Restituirea persoanei fizice a împrumutului în natură în sumă mai mare de 200 mii lei se declară organului fiscal?

Conform prevederilor art.22611 alin.(2) pct.12 și alin. (5) lit.i) din Codul fiscal, persoanele fizice care desfăşoară activitate de întreprinzător, cu excepţia deţinătorilor de patente de întreprinzător şi a persoanelor fizice care practică activitate independentă, prezintă Serviciului Fiscal de Stat informaţia privind împrumuturile contractate de la persoane fizice în perioada anului fiscal şi cele rambursate persoanelor fizice, reflectate în contabilitatea întreprinderii, ce depăşesc cumulativ suma de 200 mii de lei. &...

author icon

Victoria Belous

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

831 vizualizări

Data publicării:

29 Decembrie /2023 11:59

Catalogul tematic

Persoana fizică

Etichete:

plata în natură

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon