Întrebări și răspunsuri

icon Activităţile fizioterapeuţilor efectuate în cabinetele particulare sau la domiciliul pacienţilor – servicii medicale scutite de TVA?

Se califică ca servicii medicale și sunt scutite de TVA fără drept de deducere serviciile de masaj, activităţile  fizioterapeuţilor, ce nu sunt efectuate în spitale sau de către medici, ci în cabinete particulare sau la domiciliul pacienţilor, de către subiecții ce nu dețin acreditarea de activitate medico-sanitară și farmaceutică? Urmează să se înregistreze în calitate de plătitor TVA subiectul care prestează astfel de servicii?     Potrivit art.93 pct.4) din Codul fiscal, livrare (prestare) de servicii reprezint...

author icon

Ion Chitoroagă

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

541 vizualizări

Data publicării:

27 Noiembrie /2023 11:49

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

T.V.A

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon