Întrebări și răspunsuri

icon Are dreptul soția tutorelui legal să beneficieze de scutirea pentru persoana întreținută care se află sub tutela soțului?

Potrivit art.35 alin.(2) lit.a) din Codul fiscal, persoană întreținută se consideră persoana care este un ascendent sau descendent al contribuabilului sau al soţiei (soţului) contribuabilului (părinţii sau copiii, inclusiv înfietorii şi înfiaţii) și/sau persoană cu dizabilităţi severe şi accentuate, persoană cu dizabilităţi în urma unei afecţiuni congenitale sau din copilărie - rudă de gradul doi în linie colaterală.   Totodată, potrivit alin.(3) din articolul menționat, curatorul minorilor în vârstă de la 14 p...

author icon

Irma Zurabișvili

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

890 vizualizări

Data publicării:

19 Octombrie /2023 08:01

Catalogul tematic

Scutiri personale

Etichete:

tutela | scutire personala

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon