03
10 2017
582

Transferul pensiei din Rusia în Moldova

Sunt pensionară şi primesc pensie din Federaţia Rusă. Anterior am primit 2 ani pensie în Moldova. Patru ani mai târziu vreau să-mi transfer pensia din Rusia în Moldova. Cum voi primi pensia aici şi îmi va fi ea indexată, doar în Moldova mi s-a calculat pensia cu cinci ani în urmă, iar în această perioadă pensiile localnicilor au fost indexate de câteva ori?

La momentul de faţă Casa Naţională de Asigurări Sociale aplică Acordul între Guvernul Republicii Moldova şi Guvernul Federaţiei Ruse privind garanţiile drepturilor cetăţenilor în domeniul asigurării cu pensii semnat la 10.02.1995 şi care a intrat în vigoare la 4 decembrie 1995. Acordul stipulează că stabilirea pensiilor cetăţenilor ambelor state se efectuează la domiciliul lor permanent. Concomitent, art. 7 al Acordului nominalizat prevede că la strămutarea pensionarului de pe teritoriul unui stat pe teritoriul altui stat plata pensiei la fostul domiciliu încetează în cazul în care legislaţia statului în care s-a strămutat prevede aceleaşi temeiuri pentru stabilirea pensiei.

La noul domiciliu al pensionarului pensia se stabileşte din luna următoare celei de suspendare a plăţii ei la fostul domiciliu, dar nu mai mult decât pentru şase luni înainte de obţinerea înscrierii sau vizei de reşedinţă. Drept urmare, în cazul strămutării pe teritoriul Republicii Moldova a persoanei care anterior (înainte de strămutare în Federaţia Rusă) a beneficiat de pensie pentru limită de vârstă în sistemul public de asigurări sociale al Republicii Moldova, reluarea drepturilor la pensie se efectuează în baza cererii depuse la Casa Teritorială de Asigurări Sociale de la locul de domiciliu cu prezentarea buletinului de identitate. Drept urmare, plata pensiei va fi reluată în baza datelor din dosarul personal de pensionare rechemat oficial de la Direcţia Fondului de Pensii din Federaţia Rusă, cuantumul pensiei fiind actualizat în baza indexărilor efectuate din momentul suspendării plăţii pensiei pe teritoriul Republicii Moldova.

via | cnas.md

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.