Practica fiscală

icon Utilizarea scutirii personale pentru părintele pensionar

Poate persoana fizică cetățean al RM să utilizeze scutirea pentru persoana întreținută – părintele său? Părintele locuiește împreună cu unul dintre copiii săi, a atins vârstă de pensionare și nu este angajat în câmpul muncii. În cazul în care persoana mai are doi frați, aceștia vor avea dreptul de a a beneficia de scutire pentru persoana întreținută – părinte? Art. 35 alin. (2) din Codul fiscal (CF), stabilește cerințele ce urmează a fi întrunite pentru ca o persoană să fie considerată ca persoană...

author icon

Diana Rusu

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2899 vizualizări

Data publicării:

03 Iunie /2020 09:51

Domeniu:

Persoana fizică | Noutăți | Impozitul pe venit

Etichete:

scutirea pentru persoana întreținută | pensionar | parinti | copii | monitorul.fisc.md

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon