Întrebări și răspunsuri

icon Impozitarea dobânzilor achitate în folosul fondatorului rezident al Federației Ruse

O persoană juridică rezidentă a Federației Ruse, fiind fondatorul unei întreprinderi rezidente a Republicii Moldova, a acordat acestei întreprinderi un împrumut în valută străină cu dobândă. La plata dobânzii acumulate la împrumut, este necesar să se rețină impozitul pe venit (și dacă da, în ce sumă). De menționat că persoana juridică (fondatorul) a furnizat Certificat de rezidență al Federației Ruse?   În conformitate cu prevederile art.70 CF, întregul venit al contribuabilului ne...

author icon

Iulia Țurcan

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

753 vizualizări

Data publicării:

22 August /2022 09:59

Catalogul tematic

Dobînda

Etichete:

Federația Rusă | fondatori | dobânda

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon