Taxe locale

icon Impozitul pe bunurile imobiliare: scutirea în cazul pensionarului care nu are înregistrat domiciliul la apartamentul pe care îl deține cu drept de proprietate

Poate fi scutită de  plata impozitului pe bunurile imobiliare persoana de vârstă pensionară, care locuiește într-un apartament pe care îl deține cu drept de proprietate, dar nu își are înregistrat domiciliul la adresa acestui imobil?   Reieșind din prevederile art. 283 alin. (2) din Codul fiscal, persoanele de vârstă pensionară pot beneficia de scutire la plata impozitului pe bunurile imobiliare pentru obiectele impunerii cu destinaţie locativă, unde acestea şi-au înregistrat domiciliul (în l...

Steluța Guțu

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1385 vizualizări

Data publicării:

30 Mai /2023 08:01

Catalogul tematic

Impozitul pe bunurile imobiliare

Etichete:

persoana fizică | pensionari | Impozitul pe bunurile imobiliare

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon