15
09 2021
5191

Actul de achiziție a serviciilor de locațiune

Când trebuie de întocmit actul de achizitie a serviciilor de locațiune, dacă achitarea pentru acestea se face după termenul stabilit de părți?
 
Prin contractul de locaţiune, care trebuie să fie întocmit în scris, o parte (locator) se obligă să dea celeilalte părţi (locatar) un bun determinat individual în folosinţă temporară sau în folosinţă şi posesiune temporară, iar aceasta se obligă să plătească chirie (art. 1251 Cod civil CC)). Termenul locațiunii nu poate depăși 99 de ani.
 

Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

2 comentariu

avatar
In cazul contractului de comodat se intocmeste Actul de achiziție a serviciilor de locațiune pt inregistrarea faptelor economice cu zero ? Doar plata nu are loc .
avatar
Bună ziua! Vă recomandăm acest articol, care conține mai multe aspecte despre contractul de comodat! Vă mulțumim!
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.