04
01 2022
233

10.1.25 Este necesară la solicitarea eliberării/ prelungirii patentei de întreptrinzător, în cazul genurilor de activitate reglementate de Legea nr. 231/2010, anexarea documentelor care confirmă că în adresa autorităților administrației publice locale a fost depusă notificarea privind inițierea activității de întreprinzător?

Nu. Potrivit art. 13 alin. (6) lit. b) din Legea nr.231/2010 cu privire la comerţul interior, pentru desfăşurarea activităţilor de comerţ, comerciantul trebuie să fie înregistrat, conform legislaţiei în vigoare.


     Respectiv, la momentul depunerii în adresa autorităților administrației publice locale a notificării privind inițierea activității de întreprinzător, persoana fizică trebuie să fie titular de patentă de întreprinzător.


(Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Art. II alin. (3) din Legea nr. 17 din 04.03.2021 pentru modificarea Legii nr.231/2010 cu privire la comerţul interior, publicată în Monitorul Oficial № 88-95, art. 81 din 02.04.2021).

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.