Întrebări și răspunsuri

16. (30.3.4) Care este termenul de achitare a plăților pentru poluarea mediului?

În conformitate cu prevederile art.14 alin.(3) și alin.(4) din Legea nr.1540 din 25 februarie 1998 privind plata pentru poluarea, subiecţii specificați la art.6, 9 şi 10 din Lege, sînt obligaţi să calculeze, să achite la bugetul de stat plăţile corespunzătoare pînă la data de 25 a lunii februarie a anului următor de gestiune. Subiecţii specificați la art.11 din Lege, sînt obligaţi să calculeze de sine stătător, să achite la bugetul de stat plăţile corespunzătoare pînă la data de 25 a lunii imediat următoare lunii de gestiune. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii nr.313 din 22.12.2017 pentru modificarea şi completarea Legii nr.1540/1998 privind plata pentru poluarea mediului, în vigoare de la data 30.12.2017]

1115 vizualizări

Data publicării:

08 Februarie /2018 14:16

Domeniu:

Administrare fiscală | Legislație fiscală | Obligație fiscală | Noutăți fiscale | Taxa pentru poluarea mediului

Etichete:

Baza generalizată a practicii fiscale | achitare | lege | poluarea mediului | taxa | obligaţie fiscală

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon