22
02 2017
440

2. (28.8.5) Are loc ajustarea trecerii în cont a TVA şi a obligaţiilor fiscale, dacă după livrarea mărfurilor (prestarea serviciilor) are loc schimbarea preţului, ca urmare a revizuirii acestora?

Potrivit prevederilor art.98 alin.(1) lit.a) din Codul fiscal, valoarea impozabilă a livrării impozabile a mărfurilor, serviciilor, după livrarea sau achitarea lor , urmează a fi ajustată, cu condiţia prezentării documentelor de confirmare, dacă valoarea livrării impozabile, aprobată anticipat, s-a schimbat ca rezultat al schimbării preţurilor;

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul art.98 alin. (1) lit.a) din Codul fiscal].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.