Întrebări și răspunsuri

29.1.7.3.25 Urmează a se reține impozitul pe venit la sursa de plată, în cazul repartizării plăților de lichidare asociaților/acționarilor/membrilor/fondatorilor entității, avînd în vedere că întreprinderea se află în proces de lichidare?

 În conformitate cu art.90 alin.(5) din Cod, prin derogare de la alin.(3) al aceluiași articol, în cazul plăţilor la lichidare, impozitul pe venit se reţine din diferenţa dintre suma îndreptată spre achitare şi valoarea nominală a cotei de participare în capitalul social al agentului economic aflat în proces de lichidare.

(Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul modificării art.90 din Codul fiscal, prin Legea nr.257 din 16.12.2021, în vigoare din 01.01.2021).

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

681 vizualizări

Data publicării:

20 Decembrie /2021 07:42

Domeniu:

Impozitul pe venit | Legislație fiscală

Etichete:

impozit pe venit | intreprindere | lichidare | capital social

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon