14
02 2017
926

3. (31.1.1) Pentru care taxe încasate de la furnizor va fi sancționat comerciantul în baza prevederilor art. 273 pct. 51) din Codul contravențional?

Conform art. 211 alin. (1) din Legea cu privire la comerțul interior nr. 231 din 23 septembrie 2010 relaţiile contractuale dintre furnizorul şi comerciantul produselor alimentare sunt stabilite prin încheierea unui contract negociat în prealabil de către părţi, cu respectarea legislaţiei în vigoare. În conformitate cu prevederile alin. (2) al articolului sus-menționat, se interzice comerciantului să solicite facturarea/refacturarea serviciilor şi/sau încasarea de la furnizor a taxelor. Prin urmare, în sensul prevederilor art. 211 alin.(2) din Legea nr.231/2010 urmează a fi considerată taxă orice sumă încasată suplimentar de comerciant care nu este inclusă în costul de achiziţie al produselor alimentare. Totodată, potrivit prevederilor art. 273 pct. 51) din Codul contravențional solicitarea/încasarea de la furnizor a plăţilor pentru serviciile care nu sunt incluse în costul de achiziţie al produselor alimentare (taxe de raft, costuri pentru extinderea reţelei de distribuţie/amenajare a suprafeţei de vânzare, costuri pentru publicitate şi pentru promovarea produselor alimentare) se sancţionează, comerciantul, cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale (începând cu 16.03.2017 – de la 30 la 60 de unităţi convenţionale) în cazul persoanei fizice și cu amendă de la 200 la 400 de unităţi convenţionale (începând cu 16.03.2017 – de la 120 la 240 de unităţi convenţionale) în cazul persoanei juridice. Astfel, la moment, sancțiunea prevăzută la art.273 pct.51) din Codul contravențional se aplică doar pentru taxele enumerate la articolul respectiv.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.