28
09 2020
94

(41.8) Când intervine obligația calculării și achitării contribuțiilor obligatorii în fondul viei și vinului?

Potrivit art. 323 alin. (61) din Legea viei și vinului nr. 57/2006, obligativitatea calculării şi achitării contribuţiilor survine din data eliberării documentelor aferente tranzacțiilor efectuate de contribuabilii contribuțiilor obligatorii la Fond.
Alineatul (7) din articolul menționat, stabilește că plătitorul de contribuţii obligatorii calculează de sine stătător sumele datorate către Fond şi efectuează plata în decurs de cel mult 120 de zile calendaristice din ziua eliberării documentelor aferente tranzacțiilor efectuate de către contribuabilii contribuțiilor obligatorii la Fond.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.