Întrebări și răspunsuri

icon Agentul economic a încheiat un contract de arendă pe un termen lung a unui lot de teren, aferent construcţiei unei clădiri, cu administraţia publică locală. Cheltuielile suportate pentru arenda acestui teren se vor include în valoarea mijlocului fix creat sau acestea urmează de a fi raportate la cheltuielile perioadei de gestiune, conform prevederilor legislaţiei fiscale?

Potrivit art. 911 alin. (1) lit. d) din Codul civil, contractul de arendă se încheie între o parte – proprietar, uzufructuar sau un alt posesor legal de terenuri (arendator) – şi de altă parte (arendaş) referitor la exploatarea acestora pe o durată determinată şi la un preţ stabilit de părţi. În contractul de arendă urmează de a fi stabilite termenul arendei, plata şi alte condiţii care urmează de a fi respectate de către arendaş. Întrucît, în conformitate cu prevederile art. 277 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal, subiecţi ai impunerii cu impozitul funciar sunt d...

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.14 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3957 vizualizări

Data publicării:

10 Iulie /2013 17:54

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Mijloace fixe

Etichete:

Bunurile imobiliare | arenda

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon