Întrebări și răspunsuri

icon Agentul economic, subiect al sectorului întreprinderilor mici şi mijlocii, nefiind înregistrat în calitate de plătitor al T.V.A., în luna septembrie curent, a obţinut venit din activitatea investiţională. Venitul dat constituie obiect al impunerii cu 3%, sau nu?

În conformitate cu prevederile art. 541 alin. (1) din Codul fiscal, subiecţi ai impunerii sînt agenţii economici, care nu sînt înregistraţi ca plătitori de T.V.A., cu excepţia gospodăriilor ţărăneşti (de fermier) şi întreprinzătorilor individuali. Totodată, potrivit prevederilor art. 541 alin. (2) din Codul fiscal, agenţii economici, care corespund prevederilor alin. (1) şi care, la situaţia din 31 decembrie a perioadei fiscale precedente perioadei fiscale de declarare, au obţinut venit din activităţi operaţionale în sumă de pînă la 100 000 lei, utilizează regimul ...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3160 vizualizări

Data publicării:

06 Noiembrie /2013 14:38

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | T.V.A.

Etichete:

TVA | subiecţilor impozabili | impozit pe venit | activitatea operaţională

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon