Întrebări și răspunsuri

icon Baza impozabilă în cazul necorespunderii suprafeței obiectului comercial în notificare și contractul de închiriere

Care va fi baza impozabilă pentru calcularea taxei pentru unitățile comerciale și/sau de prestări servicii, în cazul în care în notificarea privind iniţierea activităţii de comerţ depusă la autoritatea administraţiei publice locale suprafața obiectului este indicată 500 m2, iar conform contractului de închiriere - 450 m2?  Subiecţi ai impunerii cu taxa pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii (în continuare - taxa), conform art. 290 lit. e) din Codul fiscal (CF), sunt persoanele fizice care desfăşoară a...

author icon

Ludmila Mițova

Monitorul fiscal FISC.md nr.4(67) 2021


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1099 vizualizări

Data publicării:

02 Iunie /2021 08:01

Domeniu:

Taxele locale | Noutăți

Etichete:

baza impozabila | notificare | inchiriere | comerţ | taxa

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon