20
01 2015
1460

Care este modalitatea de calcul a impozitului pe venit din plățile efectuate unei persoane fizice în baza unui contract civil care stabilește achitarea venitului în mai multe rate într-o lună sau în diferite perioade?

În conformitate cu prevederile pct. 50 din Regulamentul, aprobat prin HG nr. 697 din 22.08.2014, în cazul în care serviciile sînt prestate de către persoana fizică, în baza unei convenţii civile, fără a fi încheiat cu patronul un contract individual de muncă, plăţile achitate acesteia se consideră plăţi salariale, din care se reţine impozitul pe venit, conform art. 88 din CF şi a cotelor stabilite la art. 15 lit. a) din CF, fără a fi divizat la numărul de luni în care se achită venitul pentru serviciile acordate.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.