Întrebări și răspunsuri

icon Costul livrării

Întreprinderea M. vinde un depozit SRL V. Poate fi vândut obiectul la valoarea de bilanț? Uzura nu a fost calculată, deoarece activul este în curs de execuție. În primul rând, este de menționat că prevederile legislației fiscale nu stabilesc careva restricții sau condiții de stabilire de către părțile contractante a prețului livrării. Însă, în partea ce ține de consecințele fiscale privind TVA, cu referire la subiectul abordat, sunt de menționat prevederile art.97 alin.(5) din Codul fiscal. Potrivit acestora, valoarea impozabilă a livrării impozabile a ac...

author icon

Igor Lazari

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

1051 vizualizări

Data publicării:

02 Aprilie /2018 15:06

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon