13
08 2016
1377

Cu privire la modalitatea de deducere a cheltuielilor legate de reparaţia unui imobil, conform contractului de locaţiune

Care este modalitatea de deducere a cheltuielilor legate de reparația unui imobil, conform contractului de locațiune, inclusiv în cazul în care entitatea care ia în locațiune imobilul suportă cheltuieli de reparație în cuantum ce depășesc limita de 15% din plata pentru locațiune? Ce obligații fiscale apar în cazul rezilierii contractului de locațiune?

În conformitate cu prevederile art. 27 alin. (9) lit. b) din CF, se permit la deduceri cheltuielile aferente reparației mijloacelor fixe ce nu corespund prevederilor art. 26 alin. (2) din CF şi care sînt utilizate în activitatea de întreprinzător a agentului economic
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

1 comentarii

avatar
unde am putea gasi informatie despre care lucrari pot fi considerate «deservire tehnica» si care lucrari «reparatie»?
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.