16
02 2016
1059

Cu privire la scutirea de accize în cazul lipsei de licență în domeniul fabricării producției alcoolice

În ce caz poate beneficia agentul economic de autorizația de utilizator final al distilatelor obținute pe bază de vin, în vederea beneficierii de scutirea de accize a acestora, luînd în considerație faptul că acesta nu dispune de licența în domeniul fabricării producției alcoolice?

Conform art. 4 alin. (61) din Legea pentru punerea în aplicare a titlului IV din Codul fiscal, sunt scutite de accize distilatele obținute pe bază de vin (distilatul pentru divin, distilatul de vin, distilatul de tescovină de struguri, distilatul de drojdie de vin, alcoolul etilic de origine vitivinicolă)
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.