Întrebări și răspunsuri

icon Cum urmează a fi deduse cheltuielile de delegare în cazul în care în factura eliberată de hotel nu este specificată valoarea micului dejun? Este sau nu aceasta considerată diurnă?

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (1) din Codul fiscal, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător, iar, în conformitate cu prevederile alin. (3) al aceluiaşi articol, deducerea cheltuielilor de delegaţii, de reprezentanţă, de asigurare a agenţilor economici se permite în limitele stabilite de Guvern. În conformitate cu prevederile art. 19 din Hotărîrea Guvernului nr. 10 din 05.01.2012 „Pentru aprobarea Regulame...

author icon

Veronica Vragaleva

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3121 vizualizări

Data publicării:

04 Noiembrie /2013 17:03

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Deduceri fiscale | Obligație fiscală

Etichete:

deduceri | cheltuieli de delegare

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon