13
03 2018
1784

Deductibilitatea costului bunurilor deteriorate

Întreprinderea înregistrează pierderi din cauza mărfii deteriorate ce nu poate fi vândută (are defecte). Aceste mărfuri se casează şi sunt reflectate la contul de cheltuieli. Sunt deductibile aceste cheltuieli sau nu?

În cazul când nu sunt stabilite persoanele vinovate privind deteriorarea mărfurilor în cauză, în baza deciziei conducătorului entităţii valoarea acestor mărfuri se trece la cheltuielile perioadei. Conform prevederilor art.24 alin.(1) din Codul fiscal,
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.