12
08 2016
726

Despre regimul de impozitare pentru agenții economici care nu sunt înregistrați ca plătitori de T.V.A. și obțin venit din livrări scutite de T.V.A.

Care este regimul de impozitare pentru agenții economici care nu sunt înregistrați ca plătitori de T.V.A. și obțin venit din livrări scutite de T.V.A.? Urmează a fi supus impozitării venitul din recuperarea prejudiciului material cauzat entității?

În conformitate cu prevederile art. 541 alin. (3) din CF, agenții economici menționați la alin. (1) care, conform situației din data de 31 decembrie a perioadei fiscale precedente perioadei fiscale de declarare, au obținut venit din activitatea operațională din livrări scutite de T.V.A. sau din livrări scutite şi impozabile cu T.V.A. în sumă de pînă la 600 000 lei
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.