03
10 2016
1279

Despre regimul fiscal aferent locațiunii, cu titlu gratuit, a unui automobil

Ce impozite urmează să achite agentul economic în cazul în care a luat în locațiune de la persoana fizică un automobile cu titlu gratuit? În cazul în care agentul economic a suportat cheltuieli legate de reparația acestui automobil, va avea dreptul acesta la deducerea cheltuielilor suportate? Se va permite trecerea în cont a TVA aferente procurărilor legate de reparația automobilului luat în locațiune?

Inițial este necesar de menționat că potrivit prevederilor art. 875 din Codul civil, prin contractul de locațiune, o parte (locator) se obligă să dea celeilalte părți (locatar) un bun determinat individual în folosință temporară sau în folosință şi posesiune temporară, iar aceasta se obligă să plătească chirie.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.