Întrebări și răspunsuri

icon Despre regimul fiscal pentru plățile sub formă de royalty achitate persoanei fizice de către o entitate

În cazul în care entitatea achită persoanei fizice venit sub formă de royalty, ce impozit la sursa de plată urmează a fi reținut? Care dări de seamă urmează a fi prezentate? Conform prevederilor art. 18 lit. h) din CF, venitul achitat sub formă de royalty (redevențe) este stabilit ca sursă de venit impozabilă. Potrivit prevederilor art. 90¹ alin. (3¹) din CF, persoanele specificate la art. 90 rețin şi achită la buget un impozit în mărime de 12% din royalty, achitate în folosul persoanelor fizice (reținere finală). De menționat că în conformitate cu prevederil...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.32 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2968 vizualizări

Data publicării:

10 August /2016 14:06

Catalogul tematic

Persoana fizică | Royalty

Etichete:

regim fiscal | royalty | persoana fizică | entitate

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon