23
06 2016
859

Despre trecerea în cont a T.V.A.

Poate subiectul impunerii cu T.V.A. să treacă în cont T.V.A., referitor la valorile materiale, serviciile procurate care nu sunt destinate utilizării de către el în procesul desfășurării activității sale de întreprinzător, iar cheltuielile suportate la procurarea acestora sa fie compensate de către alt subiect?

În conformitate cu prevederile art. 1171 alin. (1) din CF, refacturarea cheltuielilor compensate se efectuează prin înscrierea lor într-un rînd separat în factura fiscală eliberată pentru livrarea de mărfuri, servicii.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.