26
05 2016
721

Despre impozitarea nerezidenților

Cum urmează a fi impozitate veniturile persoanei fizice – rezident al Ucrainei, obținute de la rezidentul Republicii Moldova pentru prestarea serviciilor foto în baza unui contract civil? Este necesar ca nerezidentul să anunțe organul fiscal în termen de 15 zile despre activitatea desfășurată de către acesta?

În conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) din CF, dacă un tratat internaţional care reglementează impozitarea sau include norme care reglementează impozitarea, la care Republica Moldova este parte, stipulează alte reguli şi prevederi decît cele prevăzute de legislaţia fiscală, se aplică regulile şi prevederile tratatului internaţional.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.