Întrebări și răspunsuri

icon Despre scutirea personală a soțului în urma căsătoriei în anul fiscal

Cum poate beneficia persoana fizică de scutirea pentru soție (soț) la calcularea impozitului pe venit în cazul în care această scutire nu a fost solicitată de la începutul anului, dat fiind faptul că căsătoria a avut loc în iulie 2015? Potrivit prevederile art. 34 al CF, persoana fizică rezidentă aflată în relații de căsătorie are dreptul la o scutire suplimentară în sumă de 10 128 lei anual sau la o scutire suplimentară majoră în sumă de 15 060 lei anual, de care beneficiază persoanele specificate la art. 33 alin. (2) al CF, (suma scutirilor sunt în vigoare...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

6232 vizualizări

Data publicării:

10 Februarie /2016 18:16

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

scutire la impozit | Impozitul pe venit | scutirea personală

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon