Întrebări și răspunsuri

icon În baza deciziei instanţei de judecată, entitatea urmează să achite foştilor lucrători spezele de judecată, precum şi să le compenseze prejudiciu moral. Sumele, care urmează a fi achitate, se consideră surse de venit impozabile şi entitatea urmează să calculeze contribuţii de asigurări sociale şi primelor de asigurări obligatorii de asistenţă medicală, sau nu?

Ţinem să reamintim că, formele de reparare de către angajator a prejudiciului cauzat salariatului, sunt expuse expres în alin. (2) art. 90 din Codul muncii nr. 154-XV din 28.03.2003, şi anume: plata obligatorie a unei despăgubiri pentru întreaga perioadă de absenţă forţată de la muncă, într-o mărime nu mai mică decît salariul mediu al salariatului pentru această perioadă; compensarea cheltuielilor suplimentare legate de contestarea transferului sau a eliberării din serviciu (consultarea specialiştilor, cheltuielile de judecată, etc.) ...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2988 vizualizări

Data publicării:

06 Noiembrie /2013 11:13

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Persoana fizică

Etichete:

venit impozabil | entitate | judecata | compensaţie morală

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon