Întrebări și răspunsuri

icon În anul 2013 întreprinderea a efectuat, conform prevederilor art. 90 din Codul fiscal, reținerea la sursa de plată a impozitului pe venit din veniturile achitate pensionarului în mărime de 11 mii lei.

Apare oare la persoana fizică respectivă obligația de a prezenta declarația cu privire la impozitul pe venit, dacă acesta este unicul venit primit de еl? În cazul în care obligația data survine, are oare persoana dată dreptul de a beneficia de scutirea personală nefiind salariat? Într-adevăr, dispozițiile art. 90 din Codul fiscal reglementează reținerea prealabilă a impozitului pe venit şi aceasta nu reprezintă reținerea finală a impozitului pe venit, care este prevăzută de art. 901 din CF. Totodată, este necesar de subliniat că art. 83, alin (2), lit. b) din Codul fiscal preve...

author icon

Parascovia Cebotarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2388 vizualizări

Data publicării:

12 Septembrie /2013 18:16

Domeniu:

Impozitul pe venit | Persoana fizică | Obligație fiscală

Etichete:

Impozitul pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon