20
05 2013
2796

Ţinînd cont de modificările operate în art. 26 alin. (8) din Codul fiscal, începînd cu perioada fiscală a anului 2012, şi anume că norma de uzură a mijloacelor fixe a fost modificată la 12,5%, urma în cazul dat de a transfera mijloacele fixe de la categoria IV la categoria a III, sau atribuirea acestora rămîne neschimbată?

Categoriile de proprietate, conform cărora sunt clasificate mijloacele fixe în scopuri fiscale, sînt aplicabile la realizarea prevederilor art. 26-27 din Codul fiscal. Totodată, potrivit prevederilor art. 27 alin (3) din Codul fiscal, includerea iniţială a mijloacelor fixe la categoria respectivă de proprietate se face la momentul punerii lor în exploatare. Normele de uzură pentru fiecare categorie de proprietate sunt stabilite prin art. 26 alin.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.