03
06 2014
2013

Instituţia medico-sanitară publică este scutită de impozitul pe venit obţinut din activitatea prestătorilor de servicii medicale, în baza art. 511 din CF. Întrucît serviciile medicale contra plată nu sunt scutite de impozitul pe venit, care regim de impozitare poate fi aplicat 3% sau 12%?

Instituţiile medico-sanitare publice şi private, conform prevederilor art. 511 din CF, se scutesc de impozitul pe venitul obţinut din activitatea prestatorilor de servicii medicale, legate de realizarea Programului unic al asigurării obligatorii de asistenţă medicală (conform contractelor încheiate cu Compania Naţională de Asigurare Medicală).
Potrivit prevederilor art. 541 alin. (1) din CF, subiecţi ai impunerii impozitului pe venit din activitatea operaţională sînt agenţii economici care nu sînt înregistraţi ca plătitori de T.V.A., cu excepţia gospodăriilor ţărăneşti (de fermier) şi
întreprinzătorilor individuali.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.