Întrebări și răspunsuri

icon Întreprinderea „A” nu este succesor de drepturi și nu a avut raporturi de muncă cu angajații, în folosul cărora, potrivit deciziei instanței de judecată, aceasta este obligată să plătească restanțele la plata salariilor.

Restanța respectivă s-a format ca urmare a insolvabilității întreprinderii „B”, care a fost anterior lichidată și înstrăinată, iar datoriile sale curente și istorice, conform deciziei instanței de judecată și în baza deciziei adunării creditorilor, respectînd procedura stabilită în Legea insolvabilității, au fost preluate de întreprinderea „A”. Urmează oare întreprinderea „A” să rețină impozitul pe venit la sursa de plată la efectuarea plăților sub forma de salarii în folosul foștilor angajați ai întreprinderii „B”? Într-adevăr, în conformitate cu prevederile art. 88, alin. (1) din C...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.14 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3261 vizualizări

Data publicării:

12 Iulie /2013 17:19

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Insolvabilitate

Etichete:

insolvabilitate | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon