20
05 2013
3023

La situația din 31.12.2012, baza valorică a mijloacelor fixe de categoria IV a constituit 4 850 de lei, ce constituie mai puțin decît limita stabilită. În cazul dat, are oare dreptul întreprinderea să treacă la deduceri în scopuri fiscale această valoare?

Reamintim că se permite deducerea cheltuielilor ordinare și necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător. Iar cheltuielile ordinare și necesare reprezintă cheltuielile, caracteristice pentru gestionarea anumitor tipuri de activităţi de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face business, care sînt definite atît cu indici calitativi, cît și cu indici cantitativi, conform prevederilor p. 39 lit. a) din Anexa Nr. 1 la Hotărîrea Guvernului Nr. 77 din 30 ianuarie 2008. De asemenea, atenționăm că, dacă la sfîrșitul anului fiscal la categoria respectivă nu se află nici o proprietate sau suma rămasă este mai mică de 6 000 lei, după efectuarea ajustărilor specificate la alin.(1) și (2) ale articolului dat și la art. 26 alin. (3), valoarea restantă, în conformitate cu dispozițiile art. 27, alin. (5) din Codul Fiscal, urmează a fi dedusă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.