Întrebări și răspunsuri

icon Pentru serviciile prestate entităţii, în folosul titularului patentei de întreprinzător, au fost achitate plăţi, din care nu a fost reţinut impozit pe venit la sursa de plată. În scopuri fiscale, sumele achitate în folosul patentatului sunt deductibile?

Potrivit prevederilor art. 12 alin. (1) din Legea cu privire la patenta de întreprinzător nr. 93-XIV din 15.07-1998, impunerea fiscală a titularului patentei se efectuează sub formă de taxă pentru patentă, care include impozitul pe venit, taxele pentru resursele naturale, taxa pentru unităţile comerciale şi/sau unităţile de deservire socială, taxa pentru amenajarea teritoriului. Cuantumul taxei lunare pentru patenta de întreprinzător este stabilit prin Anexa la legea nominalizată. Concomitent, relatăm că, în conformitate cu prevederile art. 20 lit. x) di...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.14 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3389 vizualizări

Data publicării:

12 Iulie /2013 18:08

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Patenta de întreprinzător

Etichete:

Impozitul pe venit | patenta de întreprinzător

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon