Întrebări și răspunsuri

icon Privind deducerea cheltuielilor de sponsorizare a primărie

Entitatea „V” SRL intenționează să sponsorizeze primăria din localitatea rurală pentru a ilumina principalele artere ale localității. Vor fi permise la deduceri cheltuielile de sponsorizare suportate de către entitate în folosul primăriei ținând cont că iluminatul drumurilor constituie proprietate publică? În conformitate cu prevederile art. 36 alin. (1) şi (2) din CF, agentul economic rezident are dreptul la deducerea oricăror donații făcute de el pe parcursul perioadei fiscale în scopuri filantropice sau de sponsorizare, dar nu mai mult de 5% din venitul impoz...

author icon

Petru Griciuc

author icon

Valeriu Severin

Monitorul fiscal FISC.md Nr.38 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1877 vizualizări

Data publicării:

12 Iunie /2017 11:08

Domeniu:

Noutăți | Legislație fiscală

Etichete:

rezident | filantropie | deducere | entitate | perioada fiscală | autoritate publica

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon