Întrebări și răspunsuri

icon Privind divizarea scutirii personale a persoanei fizice

Persoana fizică pe lângă locul de muncă de bază mai activează și prin cumul. Va fi în drept aceasta să ia decizia asupra divizării scutirilor prin utilizarea unor scutiri la care are dreptul la locul de muncă de bază, iar o altă parte la locul de muncă prin cumul? Inițial este necesar de menționat că în conformitate cu prevederile legislației în vigoare scutirile se acordă numai contribuabililor persoane fizice rezidente ale Republicii Moldova. Fiecare contribuabil are dreptul la următoarele scutirii: scutirea personală (art. 33 alin. (1) sau (2) din ...

author icon

Marina Cravcenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.36 2017


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3238 vizualizări

Data publicării:

22 Februarie /2017 11:20

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Persoana fizică | Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

persoana fizică | scutirea personală | impozit pe venit | salariu

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon