Întrebări și răspunsuri

icon Privind dreptul la scutirea pentru persoana întreținută

Cine poate fi calificat drept persoană întreținută? Pentru a putea beneficia de scutirea pentru persoanele întreținute, care condiții urmează a fi întrunite? Care documente confirmă dreptul la scutirea pentru persoana întreținută? Dreptul contribuabilului (persoană fizică rezidentă) la scutirea pentru fiecare persoană întreţinută și mărimea scutirii pentru persoanele întreținute acordate persoanei fizice la calcularea impozitului pe venit sunt stabilite la art. 35 alin. (1) din CF. Potrivit alin. (2) al aceluiași articol, persoană întreținută se consideră ...

author icon

Daniela Gulea

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1845 vizualizări

Data publicării:

16 Februarie /2017 11:04

Catalogul tematic

Legislație fiscală | Persoana fizică | Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

scutirea pentru persoana întreținută | Codul fiscal | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon