Întrebări și răspunsuri

icon Privind necalcularea primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală din salariul angajatului în cazul achitării de către acesta a primelor stabilite in sumă fixă

Urmează să calculeze, entitatea, primele de asigurare obligatorie de asistență medicală din salariul persoanei fizice care pînă la angajare a achitat, de sine stătător, prima stabilită în sumă fixă pentru anul 2016 cu o reducere de 50%? Ce documente trebuie să prezinte persoana dată entității pentru a confirma achitarea primei menționate? În conformitate cu art. 22 alin. (1) din Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală nr. 1593-XIV din 26.12.2002 persoanele fizice incluse la încep...

author icon

Parascovia Cebotarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.30 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3845 vizualizări

Data publicării:

19 Aprilie /2016 10:17

Domeniu:

Asigurare obligatorie de asistenţă medicală | Persoana fizică

Etichete:

prime de asigurare | asigurarea medicala | salariu | angajat | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon