Întrebări și răspunsuri

icon Restituirea TVA la importul și comercializarea produselor lacatate și de panificație

Întreprinderea noastră fiind plătitor de T.V.A. a efectuat importul produselor lactate și de panificație achitînd T.V.A. la vamă. Ulterior aceste produse au fost comercializate pe teritoriul Republicii Moldova. Putem noi oare beneficia de restituirea T.V.A.? Prevederile art. 101 alin. (3) din CF prevăd expres că, în cazul în care suma T.V.A. la valorile materiale şi la serviciile procurate de către întreprinderile ce produc pîine şi produse de panificație şi întreprinderile ce prelucrează lapte şi produc produse lactate depăşeşte suma T.V.A. la livrările de ...

author icon

Igor Lazari

author icon

Alexandra Culicova

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

4082 vizualizări

Data publicării:

11 Februarie /2016 16:50

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

întreprinderi | restituire | TVA | comercializarea

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon