Întrebări și răspunsuri

icon Scutirea persoanelor cu dizabilităţi de impozitul imobiliar

Potrivit art.283 alin.(1) pct.h, ”persoanele invalide de gr.II care dețin locuința cu valoarea mai mică de 30000 lei sunt scutite de impozitul pe bunurile imobiliare”. În cazul în care persoana cu dizabilităţi lucrează și obține venit, poate beneficia de aceste facilități? Conform art. 283 alin. (2) din Codul fiscal, categoriile de persoane indicate la alin.(1) lit.h)–l) beneficiază de scutire de plata impozitului pe bunurile imobiliare pentru obiectele impunerii cu destinaţie locativă, unde acestea şi-au înregistrat domiciliul (în lipsa domiciliului − reşedinţ...

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

999 vizualizări

Data publicării:

24 Ianuarie /2018 08:48

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon