Întrebări și răspunsuri

icon Se consideră oare pentru salariații delegați ai entității, ca o facilitate, cuantumul diurnei achitat în folosul salariaților la depășirea termenului de deplasare, stabilit prin pct. 24 din Regulamentul cu privire la delegarea salariaţilor entităţilor din Republica Moldova (HG nr. 10 din 05.01.2012), dacă acesta nu se reduce, dar se achită de către angajator în mărime deplină?

În conformitate cu prevederile art. 19 lit. a) din CF, facilităţile impozabile acordate de patron includ plăţile în favoarea lucrătorului. Totodată, potrivit pct. 24 din Regulamentul cu privire la delegarea salariaţilor entităţilor din Republica Moldova, aprobat prin HG nr. 10 din 5 ianuarie 2012, dacă durata deplasării peste hotarele Republicii Moldova depăşeşte 30 de zile calendaristice, cuantumul diurnei se reduce cu 20% pentru fiecare zi suplimentară. Astfel, ținînd cont de cele relatate, plățile achitate în folosul salariatului aferent diurnei, care...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.30 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3132 vizualizări

Data publicării:

22 Martie /2016 15:00

Domeniu:

Legislație fiscală | Deduceri fiscale

Etichete:

facilitati | cuantum | delegatie | deducerea cheltuielilor

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon