Întrebări și răspunsuri

icon Se consideră sursă de venit impozabilă venitul obținut sub formă de dobîndă, achitat persoanelor fizice rezidente, precum şi persoanelor fizice nerezidente, aferent depozitelor bancare amplasate pe teritoriul Republicii Moldova?

Venitul obţinut sub formă de dobîndă, conform prevederilor art. 18 lit. g) din Codul fiscal, este sursă de venit impozabilă. Totodată, în acest context, conform prevederilor art. 24 alin. (7) din Legea pentru punerea în aplicare a titlurilor I şi II ale Codului fiscal, nu se impozitează, pînă la 1 ianuarie 2015, dobînzile persoanelor fizice rezidente, cu excepţia celor înregistrate într-o formă de organizare juridică a activităţii de întreprinzător, de la depozitele bancare, valorile mobiliare corporative sub formă de obligaţiuni şi valorile mobiliare, care sînt instrument...

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

5611 vizualizări

Data publicării:

12 Septembrie /2013 19:31

Catalogul tematic

Dobînda

Etichete:

dobînzii bancare

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon