Întrebări și răspunsuri

icon Sunt recunoscute ca cheltuieli deductibile în scopuri fiscale cheltuielile, suportate de întreprindere pentru reparația unităților de transport luate în locațiune? Iar cheltuielile de motorină, asigurare, șine și acumulatoare sunt recunoscute la deduceri în scopuri fiscale?

În conformitate cu prevederile art. 27 alin. (9) lit. b) din CF, se permit la deduceri cheltuielile aferente reparaţiei mijloacelor fixe, ce nu corespund prevederilor art. 26 alin. (2) din Cod, şi care sînt utilizate în activitatea de întreprinzător a agentului economic, conform contractului de arendă (locaţiune) – cheltuieli în cauză se permit în limita a 15% din suma calculată a arendei (locaţiunii), suportate pe parcursul perioadei fiscale. De asemenea, potrivit art. 26 alin. (3) din CF, sînt considerate proprietate, pe care se calculează uzura...

author icon

Daniela Gulea

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

3210 vizualizări

Data publicării:

21 Martie /2016 09:43

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon